Türk sporunun 4 büyükleri borsada da yarışıyor. BİST’te (Borsa İstanbul) işlem gören spor şirketleri eylül ayında yatırımcısının yüzünü güldürdü. Eylül ayında spor endeksi yüzde 17,5 değer kazandırırdı.

Analistlere göre sektördeki hisse yükselişlerinin normalin üzerinde olmasına: Süper Lig’in başlaması, kulüplerin borç yapılandırmaları, transfer haberleri ve gerçekleşen transferler sebep oldu. Yükselişler normalin çok üzerinde olunca BİST’te spor kulüplerinin hisselerine 1 ay süreyle tedbir kararı aldı. Şu an için açığa satış ve kredili işlemlerde yasak uygulanıyor. Eğer BİST yasağı devam ettirmez ise yasak 9 ekimde sona erecek. Peki hangi takım ne kadar kazandırdı?

Galatasaray en çok kazandıran spor şirketi
Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş, %37,1 getiri ile yatırımcısına en çok kazandıran şirket oldu. Galatasaray’dan sonra en çok kazandıran spor kulüpleri ise şöyle:
%16,5 ile Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş
%13,7 ile Fenerbahçe Futbol A.Ş
%1 ile Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş

Trabzonspor 9 ayın en çok kazandıranı
Şirketlerin Ocak-Eylül dönem performansları değerlendirildiğinde, Trabzonspor %129,3 ile en çok kazandıran şirket olarak görülüyor. Baz alınan döneme göre Trabzonspor’u takip eden kulüpler ise şöyle:
%109,4 getiri ile Galatasaray
%101,5 getiri ile Fenerbahçe
%41,2 getiri ile Beşiktaş

Fenerbahçe en fazla piyasa değerine sahip
Fenerbahçe, BIST’te eylül ayını 2 milyar 886 milyon 256 bin 800 lira piyasa değeri ile tamamladı. En çok piyasa değerine sahip olan Fenerbahçe’yi takip eden kulüpler ise şöyle:
2 milyar 295 milyon lira piyasa değeriyle Galatasaray
1 milyar 165 milyon 405 bin 810 lira piyasa değeriyle Trabzonspor
830 milyon 400 bin lira piyasa değeriyle Beşiktaş